07.09.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2015, sygn. ITPB1/4511-712/15/DP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-712/15/DP

Czy otrzymane przez Wnioskodawcę, zgodnie z uchwałą wspólników w ramach rozwiązania spółki jawnej, środków pieniężnych, wierzytelności oraz składników majątku ruchomego jak i nieruchomego o łącznej wartości proporcjonalnie wyższej od wartości wniesionego do Spółki wkładu i wartości prawa do udziału w zyskach i stratach Spółki nie będzie skutkowało uzyskaniem przez Wnioskodawcę przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 czerwca 2015 r. (data wpływu 16 czerwca 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych i składników majątku w związku z podjęciem uchwały o rozwiązaniu spółki jawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania środków pieniężnych i składników majątkowych w związku z podjęciem uchwały o rozwiązaniu spółki jawnej.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca planuje przystąpienie do spółki jawnej. Zgodnie z zapisami § 3 umowy spółki jawnej, udział wspólników spółki będzie wynosi 35%, 34%, 30% oraz 1% i w tych samych proporcjach wspólnicy będą uczestniczyli w zyskach i stratach spółki, chyba że wspólnicy w drodze jednomyślnej uchwały postanowią inaczej. Ponadto w § 6 pkt 1 lit. a) umowy spółki zawarto zapis, że rozwiązanie spółki następuje w razie podjęcia przez wspólników jednomyślnej uchwały o rozwiązaniu spółki. Z uwagi na uwarunkowania ekonomiczne i indywidualne plany biznesowe poszczególnych wspólników, możliwym jest, że w przyszłości wspólnicy, wraz z Wnioskodawcą, będą rozważali podjęcie uchwały o rozwiązaniu Spółki i dokonaniu podziału pozostałego majątku Spółki zgodnie z proporcją ustaloną w uchwale o rozwiązaniu spółki, a który to podział będzie różnił się od udziału wspólnika w zyskach i stratach Spółki, jaki wynika z § 3 umowy Spółki. Sposób podziału majątku Spółki pozostałego na dzień rozwiązania tej Spółki będzie wynikał wprost z uchwały podjętej w oparciu o § 6 pkt 1 lit. a) umowy spółki. Tym samym podział majątku Spółki pozostałego na dzień rozwiązania tej Spółki będzie różnił się od tego, jaki w czasie trwania Spółki, przysługuje wspólnikom w zyskach i stratach tej Spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne