23.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2015, sygn. ITPP1/443-1523/14/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1523/14/BK

Czy prawidłowo wystawia Pan fakturę ze stawką podatku 8%?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 5 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dla świadczonych usług.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pan działalność gospodarczą mieszcząca się w PKWiU 62.01.1 usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych. Ma Pan podpisaną umowę o współpracy ze spółka z o.o., na mocy której projektuje rozwiązania informatyczne ze szczególnym uwzględnieniem baz danych. Zapis przedmiotu umowy brzmi projektowanie rozwiązań realizujących wymagania biznesowe i ich implementacja zgodnie z przyjętymi standardami, w tym zarzadzania, zmianą, kontroli jakości oprogramowania, zasadami bezpieczeństwa, z użyciem technologii J2Ee (JAVA,JSP/JSF, J2Ee,JMS, GWT i innych) oraz technologii bazodanowych (SQL,PL/SQl i innych). W umowie o współpracy jest również zapis dotyczący wynagrodzenia, z którego jasno wynika, że należna podatnikowi kwota jest wynagrodzeniem za napisany utwór, jak również za przekazanie praw autorskich: Wynagrodzenie Wykonawcy stanowi całkowite wynagrodzenie należne Wykonawcy z tytułu wykonania przedmiotu umowy, w tym z tytułu przeniesienia praw autorskich. Jest Pan twórcą w rozumieniu ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych, zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy o prawach autorskich: Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiekolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór), a programy, które pisze są utworami, zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy o prawach autorskich: W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory: wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe). W praktyce współpraca między firmami polega na zleceniu Panu zaprojektowania oprogramowania/rozwiązania, które będzie usprawniało/poprawiało prace zlecającego. Programy są napisane samodzielnie przez Pana w formie zapisu matematycznego. Pisze Pan również dokumentację techniczną opisującą użytkowanie oprogramowania, które stworzył (wg ustawy o prawach autorskich jest to utwór). Wystawia Pan na koniec miesiąca fakturę za przekazane zleceniodawcy programy (utwory), jak również programy niedokończone (zgodnie z art. 1 pkt 3 ustawy o prawach autorskich: Utwór jest przedmiotem prawa autorskiego od chwili ustalenia, chociażby miał postać niedokończoną). Do każdej faktury załącza Pan protokół prac wykonanych (programów oraz dokumentacji technicznej oprogramowania), które zlecający weryfikuje i akceptuje. Wystawia Pan fakturę ze stawką 8%, zgodnie z zapisem załącznika nr 3 pkt 181 do ustawy o podatku od towarów i usług (bez względu na symbol PKWiU).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne