19.02.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2015, sygn. ITPP1/443-1455/14/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1455/14/BK

Czy stawkę podatku w wysokości 8% Wnioskodawca może stosować do wszystkich usług opisanych w stanie faktycznym w budynkach mieszkalnych nieprzekraczających 300 m2 powierzchni użytkowej, bez względu na częściowy ich montaż zarówno wewnątrz budynku i na zewnątrz w obrębie budynku (na dachu budynku lub poniżej fundamentów budynku), jak i na zewnątrz poza bryłą budynku?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2014 r. (data wpływu 20 listopada 2014 r.), uzupełnionym w dniu 15 stycznia 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla montażu instalacji pomp ciepła jest - nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 listopada 2013 r. został złożony wniosek, o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla montażu instalacji pomp ciepła.

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność handlowo-usługową w ramach której wykonuje m.in. usługi z zakresu instalacji techniki grzewczej w budynkach mieszkalnych nieprzekraczających 300 m powierzchni użytkowej w obrębie działki inwestora (klasyfikacja PKOB dział 11 i 12). Instalacje z zakresu techniki grzewczej wykonywane dla klienta oparte są na pompach ciepła, wykorzystujących ciepło z gruntu, wody i powietrza na kolektorach słonecznych lub ogniwach fotowoltaicznych. System pompy cieplnej składa się z instalacji zewnętrznej oraz wewnętrznej. Jest to instalacja działająca jako integralna całość. System pompy ciepła zamontowany wewnątrz budynku nie może funkcjonować bez wymiennika gruntowego (źródła dolnego) umieszczonego na zewnątrz /lub poniżej budynku. Wymiennik gruntowy musi być umieszczony na odpowiedniej głębokości w gruncie ze względu na szczególny rodzaj paliwa potrzebnego do wytwarzania ciepła. Klientom oferowany jest montaż instalacji fotowoltaicznej. System składa się z elementów wewnątrz i na zewnątrz budynku. Elementem zewnętrznym są ogniwa fotowoltaiczne, które montuje się na konstrukcji znajdującej się na połaci dachowej lub na samodzielnej konstrukcji na terenie posesji poza obrysem budynku. Elementem znajdującym się wewnątrz budynku jest inwerter AC/DC. Wszystkie elementy połączone są instalacją elektryczną. Jest to instalacja działająca jako integralna całość, której poszczególne elementy nie mogą funkcjonować samodzielnie. Możliwe są różne miejsca instalacji paneli fotowoltaicznych. Najczęściej instalowane są na dachu budynku, choć można także postawić je na gruncie w obrębie posesji lub na dachu wolnostojącej wiaty/garażu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne