Interpretacja indywidualna z dnia 24.09.2014, sygn. IPPP3/443-603/14-2/LK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-603/14-2/LK
sposobu rozliczenia usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 czerwca 2014 r. (data wpływu 27 czerwca 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 czerwca 2014 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu rozliczenia usług pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest przedsiębiorcą świadczącym usługi pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z siedzibą i miejscem prowadzenia działalności w Niemczech. Wnioskodawca jest zarejestrowany w Niemczech jako podatnik podatku VAT. Jednocześnie Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT w Polsce.
Wnioskodawca zawarł w 2014 r. umowy pośrednictwa sprzedaży nieruchomości położonej na terytorium Polski, której współwłaścicielami są odpowiednio w udziałach 1/2:
- osoba fizyczna, zamieszkała w Polsce, nie będąca podatnikiem VAT, oraz
- osoba prawna, z siedzibą w Polsce, będąca podatnikiem VAT.
Wnioskodawca w ramach świadczonych usług pośrednictwa, zobowiązał się do podjęcia czynności zmierzających do zawarcia umowy sprzedaży ww. nieruchomości za wynagrodzeniem równym 2,5% ceny sprzedaży nieruchomości.
W przypadku realizacji umowy pośrednictwa i zawarcia przez współwłaścicieli umowy sprzedaży nieruchomości z klientami wskazanymi przez Wnioskodawcę, Wnioskodawcy będzie się należało wynagrodzenie w wysokości ustalonej w zawartej umowie pośrednictwa. Wartość wynagrodzenia będzie większa niż 150 tys. zł. W związku z tym Wnioskodawca - usługodawca, wystawi obu współwłaścicielom faktury za swoje usługi.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty