06.05.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.05.2014, sygn. IPPB2/415-276/14-4/MK1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-276/14-4/MK1

w związku z dobrowolnym zbyciem przez udziałowca odchodzącego ze Spółki udziałów w Spółce w celu ich umorzenia, po stronie udziałowca pozostającego w Spółce nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zauważyć bowiem należy, że w związku z zaistniałą sytuacją osoba fizyczna nie uzyska żadnego przysporzenia majątkowego. W związku z tym, na Wnioskodawcy nie będą ciążyły obowiązki płatnika z ww. tytułu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 5 lutego 2014 r. (data wpływu) oraz piśmie z dnia 25 kwietnia 2014 r. (data wpływu 2 maja 2014 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB3/423-122/14-2/MC IPPB2/415-276/14-2/MK1 z dnia 16 kwietnia 2014 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla Wspólnika pozostającego w Spółce umorzenia udziałów Wspólnika Odchodzącego i związanych z tym obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych dla Wspólnika pozostającego w Spółce umorzenia udziałów Wspólnika Odchodzącego i związanych z tym obowiązków płatnika.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (Spółka") prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu artykułami spożywczymi i przemysłowymi. Działalność Wnioskodawcy jest prowadzona w dwóch lokalizacjach. W każdej z lokalizacji znajduje się obiekt handlowy wraz z innymi składnikami majątkowymi niezbędnymi do prowadzenia działalności handlowej. Ogół składników majątkowych w każdej z lokalizacji jest wyodrębniony organizacyjnie i finansowo w strukturze Wnioskodawcy w stopniu pozwalającym na rozdzielenie obu lokalizacji i prowadzenie dotychczasowej działalności samodzielnie i niezależnie w każdej z nich. W szczególności, dla każdej z lokalizacji prowadzone są w systemie księgowym Spółki odrębne konta księgowe (bilansowe i wynikowe). Na kontach wynikowych rozliczane są odrębnie przychody i koszty każdego z obiektów handlowych. Każdy z obiektów prowadzi odrębną ewidencję rozliczeń z kontrahentami. Odrębnie prowadzona jest też ewidencja towarów i odrębnie dokonywana jest inwentaryzacja. Także środki trwałe dla każdej lokalizacji ewidencjonowane są odrębnie. Każda z lokalizacji ma przypisany odrębny rachunek bankowy. Umowy z pracownikami zatrudnionymi w każdej z lokalizacji są podpisywane przez osobę kierującą obiektem handlowym w tej lokalizacji i prowadzone są odrębne ewidencje kadr i płac. Zdaniem Wnioskodawcy można więc uznać, że w obu lokalizacjach funkcjonują w ramach Spółki niezależne od siebie zorganizowane części przedsiębiorstwa (dalej jako ZCP").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne