03.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2014, sygn. IPPB3/423-13/14-2/GJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-13/14-2/GJ

Podsumowując w sytuacji, gdy korzystającym został nowy podmiot gospodarczy przystępujący do umowy, która w momencie cesji nie zawiera się w dyspozycji przepisu art. 17b ust. 1 nie można mówić o podatkowej umowie leasingu operacyjnego. Dokonanie cesji wymaga weryfikacji kryteriów umowy leasingu. Powoduje to, że Spółka nie będzie również uprawniona do zakupu przedmiotu leasingu na preferencyjnych zasadach wskazanych w art. 17c updop.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2013 r. (data wpływu 13 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany korzystającego w umowie leasingu operacyjnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych zmiany korzystającego w umowie leasingu operacyjnego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe

W dniu 27.04.2010r. E. S.A. (Korzystający I) zawarła z D. S.A. z (Leasingodawca) Umowę leasingu, której przedmiotem był samochód ciężarowy (Umowa). W treści Umowy strony ustaliły, że przedmiot leasingu stanowi środek trwały Leasingodawcy, zaś Korzystającemu I przysługuje prawo zakupu przedmiotu leasingu, po zakończeniu okresu obowiązywania Umowy, za wartość końcową nie niższą niż hipotetyczna wartość netto przedmiotu. Umowa została zawarta na okres 36 miesięcy. Wartość końcową ustalono na 1 proc. Umowa spełnia ustawowe warunki leasingu określone w art. 17b ust. 1 w związku z art. 17a pkt 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ma zatem walor podatkowego leasingu operacyjnego.

W dniu 02.01.2013 r. zawarta została pomiędzy Korzystającym I, Leasingodawcą oraz E. Sp. z o. o. (Korzystający II/Wnioskodawca). Umowa cesji (Cesja) na podstawie której Korzystający II wstąpił, za zgodą Leasingodawcy, w miejsce Korzystającego I do Umowy. Na skutek Cesji, Korzystający I przestał być podmiotem Umowy, a Korzystający II przejął jego prawa i obowiązki kontynuując korzystanie z przedmiotu leasingu dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. W wyniku Cesji dotychczasowa treść Umowy nie uległa zmianie za wyjątkiem zmiany podmiotowej dokonanej po stronie korzystającego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne