06.02.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 lutego 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.608.2023.2.IN

Zaliczenie opłat dodatkowych do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy:

  • opłaty dodatkowe poniesione w związku ze skróceniem okresu obowiązywania Umowy leasingu i zmianą modelu finansowania mogą stanowić koszt uzyskania przychodów – jest prawidłowe;
  • wartość opłat dodatkowych powinna stanowić element wartości początkowej nieruchomości – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 listopada 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia opłat dodatkowych do kosztów uzyskania przychodów. Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Spółka ma siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz jest polskim rezydentem podatkowym, zarejestrowanym również jako czynny podatnik podatku VAT.

Spółka należy do Grupy „A” (dalej „Grupa”), będącej (...) operatorów medycznych pod względem zakresu świadczonych usług. Działalność Grupy obejmuje podstawową opiekę zdrowotną, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną oraz leczenie szpitalne w blisko (...) w całej Polsce. Jednostki Grupy posiadają także akredytację do prowadzenia szkoleń specjalizacyjnych i rezydentury.

W 2011 r. Spółka zawarła na czas określony (144 miesiące tj. 12 lat) z „B” S.A umowę leasingu operacyjnego zwrotnego („Umowa leasingu”), której przedmiotem były:

  • nieruchomość gruntowa (dalej „Grunt”) oraz
  • posadowiony na Gruncie budynek szpitala (dalej „Budynek”) wraz z budowlami

zwane dalej łącznie również „Nieruchomością” (lub „Nieruchomościami”).

Suma ustalonych opłat w Umowie leasingu (opłata wstępna, miesięczne raty leasingowe i opłata końcowa) była wyższa niż wartość początkowa przedmiotu leasingu, tj. Gruntu i Budynku wraz z budowlami. Spółka wykorzystywała i wykorzystuje Nieruchomość w działalności gospodarczej poprzez jej wynajem. W trakcie trwania Umowy leasingu, Wnioskodawca rozpoznawał w kosztach podatkowych raty leasingu, z wyłączeniem części raty leasingu odpowiadającej spłacie wartości Gruntu, która nie była zaliczana do kosztów podatkowych. Natomiast odpisy amortyzacyjne dla celów podatkowych od Budynku i związanych z nim budowli były dokonywane przez leasingodawcę. To oznacza, że w trakcie umowy leasingu, składniki Nieruchomości nie były przez Wnioskodawcę ujmowane jako środki trwałe dla celów podatkowych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne