22.01.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22 stycznia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.707.2023.1.KM

Dotyczy ustalenia, czy w odniesieniu do wydatków związanych z używaniem leasingowanych samochodów (tj. wydatków eksploatacyjnych takich jak koszty paliwa, napraw, myjni, ubezpieczenia, parkingów itp.) podstawę opodatkowania estońskim CIT z tytułu ukrytych zysków lub z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą stanowi 50% kwoty brutto tych wydatków, tj. wraz z kwotą przypadającą na podatek VAT, także w tej części, która podlega odliczeniu zgodnie z przepisami ustawy o VAT; w którym momencie wskazane w pytaniu 1 wydatki związane z używaniem samochodów osobowych, stanowiące ukryte zyski lub wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą, powinny zostać opodatkowane estońskim CIT – w momencie zapłaty czy z chwilą obciążenia ww. wydatkami wyniku finansowego netto Spółki? W szczególności, czy w przypadku zapłaty z góry za polisę ubezpieczeniową, która to polisa dla celów bilansowych ujmowana jest w okresach miesięcznych (tj. obciąża wynik finansowy Spółki co miesiąc), podstawę opodatkowania estońskim CIT stanowi 50% ww. miesięcznych obciążeń wyniku finansowego; czy w odniesieniu do uiszczanych przez Spółkę rat leasingowych, podstawę opodatkowania estońskim CIT z tytułu ukrytych zysków lub z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą stanowi: a) 50% odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej leasingowanych samochodów, dokonywanych zgodnie z przepisami o rachunkowości (odpowiadające części kapitałowej raty leasingowej), oraz b) 50% kwoty podatku VAT przypadającej na część kapitałową raty leasingowej w tej części, która podlega odliczeniu zgodnie z przepisami ustawy o VAT, oraz c) 50% kwoty brutto przypadającej na część odsetkową raty leasingowej, tj. kwota odsetek wraz z przypadającą na nią kwotą podatku VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne