Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2014, sygn. IBPBII/2/415-500/14/NG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-500/14/NG
sposób ustalenia kosztu nabycia certyfikatów inwestycyjnych w przypadku ich odpłatnego zbycia lub wykupu przez fundusz w celu umorzenia
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 12 maja 2014 r. (data otrzymania 19 maja 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztu nabycia certyfikatów inwestycyjnych w przypadku ich odpłatnego zbycia lub wykupu przez fundusz w celu umorzenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 maja 2014 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia kosztu nabycia certyfikatów inwestycyjnych w przypadku ich odpłatnego zbycia lub wykupu przez fundusz w celu umorzenia.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest osobą fizyczną posiadającą miejsce zamieszkania na terytorium Polski, podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.
Planowane jest, że Wnioskodawca dokona nabycia od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której będzie wspólnikiem (dalej jako SPZOO), certyfikatów inwestycyjnych polskiego funduszu inwestycyjnego zamkniętego z siedzibą w Polsce (dalej jako F.). Wynikająca z umowy sprzedaży cena nabycia certyfikatów inwestycyjnych przez Wnioskodawcę ustalona będzie pomiędzy SPZOO oraz Wnioskodawcą na zasadach rynkowych.
W celu sfinansowania zakupu certyfikatów inwestycyjnych F., Wnioskodawca zaciągnie pożyczkę od SPZOO. W konsekwencji Wnioskodawcy przysługiwać będzie wierzytelność wobec SPZOO o wydanie przedmiotu pożyczki, tj. środków finansowych, zaś SPZOO będzie przysługiwać wierzytelność wobec Wnioskodawcy o zapłatę ceny za certyfikaty inwestycyjne F.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty