16.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. IBPBI/1/415-77/14/ESZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-77/14/ESZ

Czy przekazanie Wnioskodawcy, będącemu wspólnikiem spółki partnerskiej, przysługującego mu udziału w zysku, wypracowanego przez tę spółkę, częściowo w formie rzeczowej, tj. poprzez przeniesienie na rzecz Wnioskodawcy prawa własności samochodu osobowego należącego do tej spółki, który jako środek trwały został nabyty od finansującego (leasingodawcy) i uległ całkowitej amortyzacji, spowoduje powstanie u Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 21 stycznia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 23 stycznia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przekazania samochodu osobowego stanowiącego składnik majątku spółki partnerskiej, na rzecz wspólnika, tytułem wypłaty zysku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie skutków podatkowych przekazania samochodu osobowego stanowiącego składnik majątku spółki partnerskiej, na rzecz wspólnika, tytułem wypłaty zysku.

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Wnioskodawca jest jednym z czterech partnerów spółki partnerskiej (zwanej dalej "Spółką"), prowadzącej działalność gospodarczą w formie niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej. Spółka nie jest podatnikiem podatku VAT. Wszyscy partnerzy posiadają w Spółce równe prawa do udziału w zyskach i w takim samym stopniu ponoszą odpowiedzialność za straty, a więc w częściach wynoszących po 25%. Dla celów prowadzonej działalności gospodarczej Spółka w okresie od marca 2009 do kwietnia 2009 zawarła cztery umowy leasingu operacyjnego, na podstawie których użytkowała cztery samochody osobowe i z tego tytułu płaciła raty leasingowe. Zgodnie z uchwałą podjętą przez partnerów, każdy z tych samochodów był bezpośrednio użytkowany przez innego partnera na zasadzie wyłączności. Po upływie 4-letniego okresu leasingu, Spółka wykupiła od finansujących (leasingodawców) przedmiotowe samochody i wprowadziła je do ewidencji środków trwałych. Jednym z ww. samochodów był samochód marki T, którego bezpośrednim użytkownikiem był Wnioskodawca. Był on użytkowany przez Spółkę na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej 27 marca 2009 r., zaś jego wykup od finansującego (leasingodawcy) na własność Spółki nastąpił 2 kwietnia 2009 r. za kwotę 1.242,10 zł brutto. Przedmiotowy samochód jako środek trwały został zamortyzowany jednorazowo. Aktualnie partnerzy zamierzają przenieść na wyłączną własność każdego z nich (do użytku osobistego) ten samochód, który dotychczas bezpośrednio każdy z nich użytkował, tytułem wypłaty z zysku w formie rzeczowej. W przypadku zrealizowania ww. zamiaru, Wnioskodawca tytułem wypłaty części zysku w proporcji wynikającej z umowy spółki otrzymałby na wyłączną własność ww. samochód marki T.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne