25.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25.06.2014, sygn. IPTPB1/415-170/14-2/AG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB1/415-170/14-2/AG

  • W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna dokonywać wpłat do Urzędu Skarbowego i jak powinna wystawić informacje o dochodach PIT-4R i PIT-11 w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu zatrudnienia pracowników od dnia 26 sierpnia 2013 r., tj. od momentu rozwiązania Spółki, do dnia 5 listopada 2013 r., tj. rozpoczęcia prowadzenia Zakładu w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej jako przymusowy zarządca przedsiębiorstwa?
  • Czy płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych w czasie od rozwiązania Spółki do dnia wydania postanowienia o zabezpieczeniu, tj. 5 listopada 2013 r. powinna być rozwiązana już Spółka, co do której przyjmuje się fikcję jej istnienia, czy też osoba fizyczna, która następnie w wyniku postanowienia o zabezpieczeniu została zarządcą przedsiębiorstwa?

    Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2014 r. (data wpływu 25 marca 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie wskazania podmiotu, na którym ciążą obowiązki płatnika jest prawidłowe.

    UZASADNIENIE

    W dniu 25 marca 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

    We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

    Wnioskodawczyni do dnia 26 sierpnia 2013 r. prowadziła działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie działalności opiekuńczej, leczniczej i rehabilitacyjnej pod firmą N.. Niepubliczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy Spółka cywilna. Niepubliczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy powstał w 2000 r. i od początku prowadzony był w formie spółki cywilnej. Od 2005 r. wspólnikami Spółki cywilnej była Wnioskodawczyni M...i A. W dniu 26 sierpnia 2013 r. odbyło się spotkanie wspólników Spółki, na którym Wnioskodawczyni złożyła Aoświadczenie o wypowiedzeniu udziału w Spółce, które zostało przez nią przyjęte. Z uwagi na fakt, że Spółka ta była dwuosobową spółką cywilną, wypowiedzenie udziału skutkowało automatycznie rozwiązaniem Spółki cywilnej. W związku z tym Wnioskodawczyni złożyła w dniu 16 września 2013 r. wniosek do Sądu Rejonowego . z siedzibą w ., VIII Wydziału Gospodarczego, o udzielenie zabezpieczenia roszczenia o podział majątku wspólnego. Postanowieniem z dnia 4 października 2013 r. Sąd Rejonowy udzielił zabezpieczenia roszczenia o podział majątku wspólnego służącego do prowadzenia działalności gospodarczej w ramach Spółki cywilnej Niepubliczny Zakład Opiekuńczo Leczniczy po jej rozwiązaniu w dniu 26 sierpnia 2013 r. poprzez ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem wchodzącym w skład majątku wspólnego na czas trwania postępowania o podział tego majątku i powierzenie zarządu nad przedsiębiorstwem Wnioskodawczyni oraz wyznaczył termin dwóch tygodni do złożenia wniosku o podział majątku wspólnego Spółki cywilnej N..

  • ikona kłódki
    Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

    Już dziś zamów dostęp
    do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

    • Codzienne aktualności prawne
    • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
    • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
    • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
    Kup dostęp
    Powiązane dokumenty
    ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne