11.06.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.06.2014, sygn. IPTPP2/443-240/14-4/KW, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP2/443-240/14-4/KW

w zakresie prowadzenia składu konsygnacyjnego przez Wnioskodawcę na rzecz wielu odbiorców

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2014 r. (data wpływu 27 marca 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia składu konsygnacyjnego przez Wnioskodawcę na rzecz wielu odbiorców jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 marca 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prowadzenia składu konsygnacyjnego przez Wnioskodawcę na rzecz wielu odbiorców.

Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 22 maja 2014 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Pani E. (Wnioskodawca) zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w roku 2014. Działalność gospodarcza będzie prowadzona jedynie w formie jednoosobowej działalności gospodarczej osoby fizycznej. Z tego tytułu podatnik zamierza dobrowolnie zarejestrować się jako podatnik VAT czynny oraz jako podatnik czynny VAT-UE. Działalność gospodarcza polegałaby na usługowym prowadzeniu składu konsygnacyjnego, prowadzonego na rzecz kontrahenta zagranicznej firmy zarejestrowanej wyłącznie jako podatnik czynny VAT-UE na terenie Niemiec. Firma ta nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT, VAT-UE na terenie Polski. Kontrahent niemiecki dokonywałby przemieszczenia towarów do magazynu konsygnacyjnego w Polsce, prowadzonego przez Wnioskodawcę.

Z uwagi na fakt, iż towar (odczynniki chemiczne) przemieszczany z terenu Niemiec jest konieczny do produkcji bardzo szerokiej gamy produktów finalnych, prowadzenie takiego składu uprościłoby dokonywanie rozliczeń w podatku VAT zarówno firmie niemieckiej, jak również polskim producentom. Takie intencje przyświecały nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług dokonanej w roku 2008. Wnioskodawca podkreślił, iż przechowywane w magazynie towary nie będą przeznaczone do działalności handlowej osoby prowadzącej magazyn konsygnacyjny. Spełnione zostaną wymogi dotyczące zawiadomienia urzędu skarbowego o otwarciu magazynu, firma niemiecka nie dokona rejestracji w podatku VAT w Polsce, polski podatnik prowadzący magazyn będzie prowadził bieżącą ewidencję przemieszczonych towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne