06.11.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 6 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.547.2023.2.KT

Brak rozpoznania importu towarów w momencie sprzedaży żelazostopów przez podmiot z Ukrainy oraz uznanie z tytułu ww. sprzedaży za podatnika w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe w zakresie braku rozpoznania importu towarów w momencie sprzedaży Państwu żelazostopów przez podmiot z Ukrainy oraz nieprawidłowe w zakresie nieuznania Państwa z tytułu ww. sprzedaży za podatnika w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 czerwca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy braku rozpoznania importu towarów w momencie sprzedaży Państwu żelazostopów przez podmiot z Ukrainy oraz nieuznania Państwa z tytułu ww. sprzedaży za podatnika w rozumieniu art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo pismem z 9 października 2023 r. (wpływ 9 października 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca zawarł z podmiotem z państwa trzeciego (Ukraina) umowę komisu. Na mocy tej umowy komitent (podmiot z Ukrainy) zlecił, a komisant zobowiązał się we własnym imieniu i na rachunek komitenta do sprzedaży na zasadzie komisu żelazostopów.

Sprzedaż towaru miała nastąpić na rzecz kontrahentów z terenu Unii Europejskiej, a także z krajów trzecich. Komitent miał zachować własność towaru do momentu sprzedaży ich przez komisanta kontrahentowi. Jednak żelazostopy objęte powołaną umową nie zostały sprzedane. Strony umowy (komitent – komisant) zawarły porozumienie, w którym potwierdzają fakt zawarcia umowy komisu oraz to, że towar nie został sprzedany.

Następnie – na mocy tego porozumienia – strony postanawiają rozwiązać umowę komisu uznając, że dotychczasowe zobowiązania stron z niej wynikające zostały należycie wykonane, a jedyne zobowiązanie, jakie pozostaje, to zobowiązanie strony-2 (komisanta) do zwrotu towaru (w zakresie niesprzedanych żelazostopów) oraz ewentualne roszczenia związane z jakością żelazostopów dostarczonych przez stronę-1 oraz inne roszczenia, które mogą podnosić nabywcy żelazostopów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne