Interpretacja indywidualna z dnia 03.04.2014, sygn. IPTPB3/423-17/14-2/IR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPB3/423-17/14-2/IR
Skutki podatkowe nieodpłatnego nabycia udziałów własnych w celu umorzenia i nieodpłatnego umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2014 r. (data wpływu 17 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego nabycia udziałów własnych w celu umorzenia i nieodpłatnego umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 17 stycznia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilno-prawnych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która aktualnie ma czterech wspólników.
- Ł.G 1498 udziałów,
- A.G. 117 udziałów,
- K.T. 50 udziałów,
- T. Spółka z o.o. 1800 udziałów.
Obecnie Spółka ma kapitał zakładowy w wysokości 1 732 500 zł.
Udziały w kapitale zakładowym przysługujące wspólnikom: Ł.G., A.G., i K.T. zostały pokryte gotówką, a rozliczone częściowo poprzez wpłatę gotówki do kasy i na rachunek Spółki, a częściowo w drodze potrącenia wierzytelności o dokonanie wpłaty na kapitał zakładowy z wierzytelnościami z tytułu pożyczek udzielonych Spółce przez jej wspólników. Udziały wspólnika T. Sp. z o.o. pokryte zostały wkładem niepieniężnym (aportem) w postaci przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 55 Kodeksu cywilnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty