30.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2.2-4010.605.2024.2.AS

Określenie momentu rozpoznania przychodu z tytułu odsetek od udzielanych pożyczek.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnychjest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 listopada 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia momentu rozpoznania przychodu z tytułu odsetek od udzielanych pożyczek w dacie otrzymania zapłaty odsetek, niezależnie od rozliczenia podatkowego w VAT.

Treść wniosku jest następująca.

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Sp. z o.o. z siedzibą w (...) (dalej „Spółka”) jest podmiotem zajmującym się świadczeniem usług (…). Do głównych usług oferowanych przez Spółkę należą: (…). W ramach prowadzonej działalności i dla jej potrzeb, Spółka udziela pożyczek w różnych walutach. Pożyczki są przez Spółkę udzielane w ramach ustalonego umownie limitu pożyczki odnawialnej. Pożyczki są udzielane w ramach działalności gospodarczej, tj. udzielając ich spółka działa jako podatnik VAT. Pożyczki są udzielane podmiotom zagranicznym spoza Unii Europejskiej. W przypadku pożyczek udzielonych podmiotom zagranicznym, działając zgodnie z przepisami § 4 pkt 1 lit. b) oraz § 10 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15.10.2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm.) - dalej „rozporządzenie”, Spółka nie uwzględnia usług udzielania pożyczek w JPK_V7M. Spółka stwierdziła bowiem, że nie zachodzą przesłanki zastosowania art. 86 ust. 9 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.) - dalej „ustawa o VAT” - pożyczki nie są udzielane na terytorium kraju. Jednocześnie wobec faktu, iż w przypadku udzielania pożyczek na terytorium kraju usługa stanowi czynność zwolnioną od VAT przy ich świadczeniu nie ma również zastosowania art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT. Wynagrodzeniem Spółki z tytułu wykonywania usługi udzielania pożyczek są odsetki. Odsetki są kalkulowane za każdy dzień (w oparciu o 365-dniowy rok) i są obliczane na podstawie dziennego salda należnego od pożyczkobiorcy, przy użyciu zdefiniowanej w umowie rynkowej stopy bazowej dla każdej waluty powiększonej o marżę. Zgodnie z umową odsetki rozliczane są w następujących po sobie miesięcznych okresach rozliczeniowych pokrywających się z miesiącem kalendarzowym i naliczane na ostatni dzień kalendarzowy okresu rozliczeniowego. Ponadto, Spółka uzyskuje finansowanie w ramach udzielonych jej pożyczek i kredytów, w tym od podmiotów zagranicznych, w tym spoza Unii Europejskiej. W przypadku uzyskania finansowania od podmiotów zagranicznych Spółka rozpoznaje w JPK_V7M import usług zwolnionych od VAT. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT składającym miesięczną deklarację w podatku od towarów i usług (JPK_V7M). Obecnie Spółka rozważa rezygnację ze zwolnienia z VAT dokonaną w trybie art. 43 ust. 22 ustawy o VAT, tj. ze zwolnienia właściwego dla usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawie o VAT. Spółka jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne