Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2014, sygn. ILPP2/443-59/14-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-59/14-4/AK
Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania wraz z budynkiem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT? Jeżeli podlega to, czy jest zwolniona na podstawie art. 43 ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 stycznia 2014 r. (data wpływu 20 stycznia 2014 r.) uzupełnionym pismem z 5 kwietnia 2014 r. (data wpływu 8 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z budynkiem. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 8 kwietnia 2014 r. o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca wraz z małżonką na prawach wspólności majątkowej nabył w 1997 roku prawo wieczystego użytkowania działki gruntu nr 17/4 obr () w () zabudowanego pawilonem handlowym murowanym, który wybudowany został przez małżonków zgodnie z decyzjami i zezwoleniami wydanymi przez właściwe organy. Nabycia tego małżonkowie dokonali z majątku dorobkowego na podstawie aktu notarialnego REP. (). Sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT. Lokal ten wynajmą jako najem z majątku prywatnego i nie prowadzą działalności gospodarczej. Nieruchomość ta nie była nigdy wykorzystywana jako środek trwały w działalności gospodarczej. Najem rozliczany jest w formie podatku zryczałtowanego. W tym roku Wnioskodawca wraz z małżonką chce sprzedać prawo wieczystego użytkowania wraz z budynkiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty