29.10.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.10.2014, sygn. ITPB2/415-743/14/MU, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-743/14/MU

Opodatkowanie wypłacanej nagrody.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2014 r. (data wpływu 5 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 października 2014 r. (data wpływu 22 października 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłacanej nagrody - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 sierpnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania wypłacanej nagrody. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 października 2014 r. (data wpływu 22 października 2014 r.).

We wniosku tym przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie art. 49 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt (Dz. U. z 2008 r. Nr 213, poz. 1342 z późn. zm.) osobom, którym nie przysługuje odszkodowanie, ale które przyczyniły się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej, w tym przypadku enzootycznej białaczki bydła należy się nagroda. W stadach zakażonych mogą występować zarówno sztuki seropozytywne (zakażone chorobą), jak również seronegatywne (podejrzane o chorobę). Za likwidację sztuk seropozytywnych przysługuje odszkodowanie z budżetu państwa. Przyznawane nagrody w części refundują straty poniesione przez hodowców bydła, z tytułu podejmowanej przez nich pełnej likwidacji stada, są więc mechanizmem działającym podobnie jak przy odszkodowaniach. Należy zaznaczyć że nagroda ta w części refunduje poniesione przez hodowcę straty, a nie jest dla niego czystym dochodem. Powiat, tak jak i całe województwo od 2010 r. jest oficjalnie uznany przez Komisję Europejską za wolny od enzootycznej białaczki bydła. Nie oznacza to jednak, że choroba w ogóle nie występuje na terenie, a jedynie że jej występowanie nie może przekroczyć 0,2% zakażonych stad na terenie rejonu uznanego za wolny. Szybka likwidacja zakażonych stad pozwoli utrzymać status rejonu oficjalnie wolnego od enzootycznej białaczki bydła oraz zapobiegnie rozprzestrzenianiu się choroby. Utrata statusu spowodowałaby konieczność zwiększenia ilości badań w celu ponownego uznania za wolne od enzootycznej białaczki bydła co znacznie podwyższyłoby koszty budżetowe w przyszłych latach. Likwidacja we własnym zakresie sztuk bydła ze stada zakażonego enzootyczną białaczką bydła pod nadzorem Wnioskodawcy - Powiatowego Lekarza Weterynarii doprowadziła do szybkiej likwidacji ww. choroby zakaźnej zwierząt. Rolnikowi na wniosek Wnioskodawcy Powiatowego Lekarza Weterynarii Wojewódzki Lekarz Weterynarii przyznał nagrodę, która będzie wypłacona ze środków Wnioskodawcy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne