Interpretacja indywidualna z dnia 01.07.2014, sygn. ITPB3/423-158/14/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-158/14/DK
Czy dobrowolne umorzenie akcji Spółki w SKA/udziałów w spółce z o.o. bez wynagrodzenia spowoduje osiągnięcie przychodu podatkowego przez Spółkę?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2014 r. (data wpływu 3 kwietnia 2014 r.) o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodów w związku z umorzeniem udziałów/akcji bez wynagrodzenia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 kwietnia 2014 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie rozpoznania przychodów w związku z umorzeniem udziałów/akcji bez wynagrodzenia.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i rezydentem podatkowym w Polsce. Udziałowcami Spółki są osoby fizyczne. Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji, marketingu i dystrybucji wyrobów piekarniczych i cukierniczych.
W 2011 r. Spółka dokonała aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) do spółki X Sp. z o.o. (poprzednio: Y Sp. z o.o.; dalej: X). W związku z przedmiotowym aportem spółka objęła udziały w podwyższonym kapitale zakładowym X (podwyższenie kapitału zakładowego zostało zarejestrowane w dniu 7 listopada 2011 r.). Wartość, o jaką podwyższony został kapitał zakładowy, odpowiadała wartości rynkowej wnoszonej aportem ZCP, przy czym cała wartość aportu została alokowana na kapitał zakładowy X. Po dokonaniu aportu ZCP Spółka nie obejmowała ani nie nabywała kolejnych udziałów w X.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty