Interpretacja indywidualna z dnia 03.02.2014, sygn. ITPP2/443-1190/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1190/13/EK
Obowiązek wliczania otrzymywanego wsparcia do podstawy opodatkowania, sposób jego udokumentowania, moment powstania obowiązku podatkowego w związku z jego otrzymaniem w 2014 r.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 4 listopada 2013 r.), uzupełnionym w dniu 31 stycznia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- obowiązku wliczania otrzymywanego wsparcia do podstawy opodatkowania jest prawidłowe,
- sposobu jego udokumentowania jest nieprawidłowe,
- momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z jego otrzymaniem w 2014 r. jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 31 stycznia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku wliczania otrzymywanego wsparcia do podstawy opodatkowania, sposobu jego udokumentowania oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z jego otrzymaniem w 2014 r.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka zajmuje się sprzedażą produktów z branży informatycznej oraz związanymi z nimi materiałami eksploatacyjnymi. Nabywa towary produkowane przez światowy koncern. Koncern stworzył specjalny program - XXX, który polega na tym, że przez jedną ze swoich europejskich firm, mającą siedzibę w Szwajcarii, dofinansowuje sprzedaż towarów przez Spółkę dla ostatecznego klienta w formie tzw. dodatkowego rabatu, określanego dalej jako Wsparcie. Firma ta nie jest dostawcą materiałów eksploatacyjnych. Materiały eksploatacyjne są nabywane od niezależnego dystrybutora, który zaopatruje się w fabrykach koncernu. Wsparcie jest w sensie ekonomicznym dopłatą w określonej kwocie. Podczas brania udziału w dużych przetargach Spółka, współpracując z koncernem, na podstawie programu ma możliwość zgłosić się do koncernu po owo Wsparcie, aby móc zaoferować warunki umożliwiające wygranie przetargu. Dzięki wykorzystaniu zasad programu, Spółka może zaoferować klientowi dodatkowy rabat, a tym samym cenę ofertową niższą niż pozwala na to cena zakupu towarów od dostawcy. Warunkiem przydzielenia Wsparcia jest uwzględnienie go w całości w cenach dla klienta, ma ono więc wpływ na cenę sprzedaży. Wysokość rabatu dla klienta musi zostać ustalona z koncernem. Spółka, otrzymująca Wsparcie w określonej kwocie, ma obowiązek o tę kwotę obniżyć cenę towarów oferowanych ostatecznemu odbiorcy. Wypłata Wsparcia następuje po fakcie sprzedaży do klienta. Oznacza to, że Spółka sprzedaje klientowi towar z rabatem, z tytułu którego Wsparcie sama otrzymuje później. Należność Wsparcia zostaje w całości wypłacona Spółce przez firmę koncernu z siedzibę w Szwajcarii. Otrzymanie Wsparcia miało miejsce w 2013 r., ale także otrzymywane będzie w przyszłości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty