Interpretacja indywidualna z dnia 07.01.2014, sygn. ITPP2/443-1128/13/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1128/13/AW
Istota interpretacji: okres korekty obowiązujący do nakładów poniesionych w obcym środku trwałym
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu korekty obowiązującego do nakładów poniesionych w obcym środku trwałym - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 października 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie okresu korekty obowiązującego do nakładów poniesionych w obcym środku trwałym.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest dealerem samochodowym i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży pojazdów samochodowych, części zamiennych, usług naprawy pojazdów, usług pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz usług pośrednictwa w udzielaniu kredytów. Jest podatnikiem VAT czynnym.
Spółka posiada własny budynek będący środkiem trwałym. W celu zwiększenia powierzchni sprzedażowej w latach 2004-2013 pozostawała również najemcą lokalu użytkowego, przylegającego bezpośrednio do własnego budynku. Działalność gospodarcza prowadzona była jednocześnie we własnym budynku oraz w najmowanym lokalu. Zarówno w budynku własnym, jak i w części najmowanej, prowadzona była sprzedaż opodatkowana podatkiem od towarów i usług oraz sprzedaż zwolniona, tj. sprzedaż pojazdów, usług pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz pośrednictwa w udzielaniu kredytów. Celem dostosowania do potrzeb i standardów prowadzonej działalności gospodarczej, w okresie od września 2004 r. do kwietnia 2005 r., Spółka przeprowadziła zadanie inwestycyjne, polegające na modernizacji własnego budynku i jednocześnie powierzchni najmowanego lokalu. Z powodu braku możliwości wyodrębnienia poszczególnych zakupów towarów i usług spośród ogółu nakładów inwestycyjnych na zakupy dotyczące nakładów w obcym środku trwałym oraz na zakupy dotyczące modernizacji własnego środka trwałego, podjęto decyzję o ich procentowym rozliczeniu w stosunku do modernizowanej powierzchni własnej i dzierżawionej. I tak, 53,3% nakładów rozliczono jako modernizacja własnego środka trwałego, natomiast 46,7% nakładów rozliczono jako inwestycja w obcym środku trwałym. W dniu 30 kwietnia 2005 r. poniesione nakłady w wynajmowanym lokalu zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych dokumentem OT, jako inwestycja w obcym środku trwałym. Przyjęto 10-letni okres amortyzacji. Wartość początkowa inwestycji w obcym środku trwałym przekroczyła 15.000 zł. Ze względu na fakt, że poniesione nakłady w obcym środku trwałym służyły zarówno czynnościom opodatkowanym, jak i zwolnionym od podatku, Spółka dokonała odliczenia 87% podatku naliczonego z faktur zakupu za poniesione nakłady inwestycyjne, tj. w proporcji ustalonej zgodnie z art. 90 ustawy. Po zakończeniu każdego roku podatkowego, w latach 2005-2012 dokonywała korekt podatku naliczonego stosownie do art. 91 ust. 1 i 2 ustawy, przyjmując do wyliczeń 10-leni okres korekty. Korekty w poszczególnych latach dokonywano od sumy podatku naliczonego dotyczącego całego zadania inwestycyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty