Interpretacja indywidualna z dnia 13.03.2013, sygn. IPPB1/415-1285/13-2/KS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-1285/13-2/KS
Stwierdzić należy, że do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć wydatki z tytułu używania przedmiotu leasingu oraz wydatki na ubezpieczenia majątkowe jako mające związek z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą, czyli służące zachowaniu czy też zabezpieczeniu źródła przychodów. Natomiast wydatki dotyczące ubezpieczenia na życie (np. ubezpieczenia od kalectwa, choroby lub śmierci) skoro nie mają bezpośredniego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie mogą być uznane za koszty uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2013 r. (data wpływu 16 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów:
- wydatków z tytułu używania przedmiotu leasingu i ubezpieczeń majątkowych - jest prawidłowe,
- wydatków na nabycie ubezpieczenia na życie jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 grudnia 2013 został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu używania przedmiotu leasingu, wydatków z tytułu nabycia ubezpieczeń majątkowych oraz ubezpieczenia na życie.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (dalej: Podatnik lub Wnioskodawca) zamierza zawrzeć umowę leasingu (dalej: Umowa) w rozumieniu art. 23b w zw. z art. 23a updof, której przedmiotem będą środki trwałe w postaci urządzeń biurowych (komputer i kserokopiarka) dalej: Przedmioty leasingu. Przedmioty leasingu będą wykorzystywane przez Podatnika w bieżącej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Umowa spełniać będzie wszystkie warunki, przewidziane w rozdziale 4a updof, niezbędne do uznania jej za umowę leasingu operacyjnego na gruncie updof (art. 23b w zw. z art. 23a updof). Umowa zawarta zostanie na okres 2 lat.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty