Interpretacja indywidualna z dnia 06.11.2013, sygn. IPPP2/443-951/13-2/KOM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-951/13-2/KOM
opodatkowanie i dokumentowanie wynagrodzenia uzyskanego za świadczenie odpłatnej usługi cesji praw i obowiązków wynikających z umów najmu lokali użytkowych, kaucje gwarancyjne
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 2.09.2013 r. (data wpływu 9.09.2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania wynagrodzenia uzyskanego za świadczenie odpłatnej usługi cesji praw i obowiązków wynikających z umów najmu lokali użytkowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania wynagrodzenia uzyskanego za świadczenie odpłatnej usługi cesji praw i obowiązków wynikających z umów najmu lokali użytkowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka S.A. (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) nabyła w przeszłości od spółki A zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP), w skład której weszły m.in. prawa wynikające z umów najmu określonych lokali użytkowych. W lokalach tych znajdowały się placówki/oddziały sprzedażowe, za pomocą których realizowana była działalność przejęta przez Spółkę w ramach dokonanej transakcji nabycia ZCP od spółki A.
Następnie, działając jako cedent, Spółka zawarła ze spółką B jako cesjonariuszem (dalej: Cesjonariusz) umowę ramową w przedmiocie przeniesienia ww. umów najmu w trybie art. 509 i n. Kodeksu cywilnego (dalej: Umowa), której celem było ustalenie zasad warunkowego przejęcia praw i obowiązków wynikających z tych umów (przy czym warunkiem zawieszającym było w szczególności uzyskanie zgody wynajmującego na przeniesienie wszelkich praw i obowiązków dotyczących umów najmu odpowiednio (i) ze spółki A na Spółkę (ii) ze Spółki na Cesjonariusza.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty