12.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2013, sygn. IPPP2/443-344/13-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-344/13-2/KG

opodatkowanie podatkiem VAT transakcji zbycia lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym, stanowiącym lokal użytkowy

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 marca 2013 r. (data wpływu 16 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym, stanowiącym lokal użytkowy jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT transakcji zbycia lokalu mieszkalnego wraz z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym, stanowiącym lokal użytkowy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni rozważa nabycie w ramach działalności gospodarczej, której rozpoczęcie planuje, w drodze umowy kupna w formie aktu notarialnego lokalu mieszkalnego od dewelopera. Lokal mieszkalny będzie spełniał warunki do uznania za objęty programem budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. W ramach tej samej transakcji, tj. w wyniku ustaleń dokonywanych łącznie oraz w ramach tego samego aktu notarialnego, Wnioskodawczyni nabędzie na zasadzie umowy quoad usum prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego w garażu podziemnym stanowiącym lokal użytkowy. Lokal użytkowy w którym będzie znajdowało się miejsce postojowe, do którego potencjalnie Wnioskodawczyni nabędzie wyłączne prawo do korzystania, znajduje się na tej samej nieruchomości gruntowej co powyższy lokal mieszkalny. Dla lokalu użytkowego w którym Wnioskodawczyni nabędzie prawo do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego założona jest odrębna księga wieczysta, tj. dla powyższego lokalu użytkowego prowadzona jest inna księga wieczysta niż dla nabytego przez Wnioskodawczynię lokalu mieszkalnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne