14.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 14.01.2013, sygn. IPPP3/443-1077/12-2/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP3/443-1077/12-2/IG

W jaki sposób należy dokumentować wypłacone kontrahentom premie, bonusy, wynagrodzenie za usługi logistyczne i marketingowe oraz rabaty rzeczowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.10.2012 r. (data wpływu 22.10.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wypłaconych premii, bonusów, wynagrodzenia za usługi logistyczne i marketingowe oraz rabaty rzeczowe jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.10.2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wypłaconych premii, bonusów, wynagrodzenia za usługi logistyczne i marketingowe oraz rabaty rzeczowe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

F. GmbH spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Oddział w Polsce (dalej też: Spółka, Wnioskodawca) jest dostawcą sprzętu fotograficznego i poligraficznego oraz materiałów eksploatacyjnych dla sieci handlowych, dystrybutorów oraz mniejszych odbiorców.

Na podstawie umów handlowych Wnioskodawca wypłaca kontrahentom bonusy, których warunkiem uzyskania jest realizacja pewnego pułapu obrotów. Kontrahentom wypłacane są także premie pieniężne. Oba świadczenia mają na celu zwiększenie przychodów ze sprzedaży.

Wypłata premii i bonusów dokonywana jest na podstawie not obciążeniowych lub uznaniowych. Od 1 stycznia 2013 roku Spółka zamierza dokumentować takie wypłaty fakturami korygującymi. Spółka udziela również rabatów, do których kontrahenci nabywają prawo pod warunkiem uregulowania zapłaty za dostarczone towary w terminie przewidzianym w umowie. W niektórych przypadkach, rabaty te wypłacane są w formie rzeczowej, tj. poprzez bezpłatną dostawę towarów o wartości wyznaczonej wysokością przyznanego rabatu.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne