Interpretacja indywidualna z dnia 16 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.731.2024.1.DS
Brak podlegania opodatkowaniu sprzedaży prawa własności nieruchomości na rzecz użytkownika wieczystego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 października 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 25 października 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości gruntowej na rzecz użytkownika wieczystego.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Gmina Miasto (…) (dalej: ,,Gmina”) jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina wykonuje m.in. czynności z zakresu zadań własnych dotyczących gospodarki nieruchomościami, nałożonych na Nią odrębnymi przepisami.
Gmina jest właścicielem nieruchomości, które zostały oddane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i przedsiębiorcom. Użytkowanie wieczyste jest prawem rzeczowym, regulowanym przez art. 232 Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1061 ze zm., dalej zwanym jako k.c.) oraz art. 27-36 i 71-81 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 1145, dalej zwaną jako u.g.n.).
Prawo użytkowania wieczystego jest prawem ograniczonym czasowo, ustanowionym zgodnie z art. 236 § 1 k.c. na okres 99 lat z możliwością jego przedłużenia albo skrócenia. Ponadto prawo to jest odpłatne. Użytkownik wieczysty ma obowiązek wnoszenia na rzecz właściciela nieruchomości opłaty rocznej, której wysokość ustala się według stawki procentowej od ceny nieruchomości gruntowej (art. 72 ust. 1 u.g.n.).
Prawo użytkowania wieczystego przedmiotowych nieruchomości gruntowych zostało ustanowione przed 1 maja 2004 r., tj. przed wejściem w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361, dalej zwaną jako ustawa o VAT).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty