Interpretacja indywidualna z dnia 07.11.2013, sygn. IBPBII/1/415-798/13/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-798/13/BD
Czy w przedstawionej sprawie Wnioskodawca jako płatnik podatku dochodowego powinien pobrać i odprowadzić podatek od wypłaconego ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 19 sierpnia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconego pracownikom ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania wypłaconego pracownikom ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach, na których wymagane jest zgodnie z art. 2377 ustawy Kodeks pracy posiadanie odzieży roboczej (sprzątaczki, kierowcy, konserwator). Zgodnie z planowanym wewnętrznym zarządzeniem wyżej wymienionym pracownikom będzie wydawana odzież i obuwie robocze oraz środki ochrony indywidualnej. Pracodawca nie będzie jednak zapewniać prania odzieży roboczej. Planuje się wypłatę środków pieniężnych celem rekompensaty pracownikom poniesionych przez nich kosztów prania odzieży roboczej (zgodnie z art. 2379 Kodeksu pracy). W projekcie zarządzenia przewidziano stałe miesięczne kwoty ekwiwalentu pieniężnego za pranie odzieży roboczej dla danego stanowiska, wypłacane kwartalnie, które nie wynikają z faktycznie wydatkowanych kwot za pranie i nie uwzględniają ilości dni przepracowanych przez pracowników. Ze względu na trudności w oszacowaniu kosztów prania (pracownik będzie prał odzież roboczą w domu, często łącznie z rzeczami prywatnymi) stawki te będą określane raz na rok na podstawie porozumienia pracowników z pracodawcą. Nie będą one jednak przekraczać średniego kosztu prania odzieży w pobliskich pralniach.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty