17.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.05.2013, sygn. IBPBII/1/415-223/13/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-223/13/BD

Czy Wnioskodawca ma zapłacić podatek dochodowy od kwoty uzyskanej wyrokiem sądowym z tytułu przewlekłości postępowania sądowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 22 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasądzonej przez sąd kwoty pieniężnej jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zasądzonej przez sąd kwoty pieniężnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 23 sierpnia 2012 r. wyrokiem Sądu Apelacyjnego Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Wydział III - Wnioskodawca uzyskał kwotę w wysokości 2.000 zł tytułem przewlekłości postępowania sądowego. Z Sądu Okręgowego Wydział Finansowy Wnioskodawca otrzymał PIT-8C o przychodach z innych źródeł na kwotę 2.000 zł. W rozmowie telefonicznej z ww. Wydziałem Wnioskodawca powzią wiadomość, iż w związku z różną interpretacją przewlekłości przez różne organy podatkowe dla bezpieczeństwa wystawiona została informacja PIT-8C wszystkim, którzy otrzymali kwotę za przewlekłość sądową. Wnioskodawca w Urzędzie Skarbowym uzyskał informację, iż w związku z faktem, że wystawiony został PIT-8C podatnik ma związane ręce i podatek powinien zapłacić. W związku z wątpliwościami, Wnioskodawca zwrócił się do tut. Biura o wydanie w tej sprawie interpretacji indywidualnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne