15.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2013, sygn. IBPBII/1/415-192/13/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-192/13/BD

Czy dokonana przez Wnioskodawczynię sprzedaż nie podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych ponieważ nie spełnia ona warunków opisanych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 18 lutego 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży w 2011 r. za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego rzeczy używanych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży w 2011 r. za pośrednictwem internetowego serwisu aukcyjnego rzeczy używanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Za pośrednictwem internetowej giełdy, Wnioskodawczyni w 2011 r. dokonywała odsprzedaży rzeczy (odzież, obuwie), które były jej własnością prywatną i używane przez nią dłużej niż 6 miesięcy. Często były one w posiadaniu Wnioskodawczyni kilka lat (stąd ich spora ilość). Wartość jednorazowej transakcji w żadnym przypadku nie przekroczyła 1000,00 zł. Odzież wystawiana była na koncie, które zarejestrowane jest na narzeczonego Wnioskodawczyni, bowiem od 2009 r. razem zamieszkują. Wnioskodawczyni korzysta z ww. konta za zgodą i wiedzą narzeczonego, natomiast wpłaty ze sprzedaży odzieży wpływały na rachunek prywatny Wnioskodawczyni. Zbywane ubrania, obuwie były najczęściej kupowane przez Wnioskodawczynię w galeriach handlowych, na targowiskach czy placach targowych, bądź w sklepach z odzieżą używaną. W chwili zakupu nie miały dużej wartości. Na przeważającą część zbytych ubrań Wnioskodawczyni nie posiada rachunków, ponieważ były one używane przez nią przynajmniej jeden, a najczęściej kilka sezonów, a cena ich odsprzedaży była dużo niższa od tzw. ceny sklepowej. Zamiarem Wnioskodawczyni było wyzbycie się prywatnej odzieży zalegającej w szafach czy na strychu od kilku lat, w celu odzyskania części pieniędzy za ich zakup. (Ze względu na sentyment nie chciała ich wyrzucać na śmietnik). Nie było możliwości zarobku, bowiem cena odprzedaży była dużo niższa niż jej wartość przy zakupie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne