30.01.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.01.2013, sygn. IBPP4/443-536/12/LG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP4/443-536/12/LG

Opodatkowanie sprzedaży przedsiębiorstwa oraz obowiązek udokumentowania tej transakcji fakturą VAT

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 listopada 2012r. (data wpływu 26 listopada 2012r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa oraz obowiązku udokumentowania tej transakcji fakturą VAT jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2012r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa oraz obowiązku udokumentowania tej transakcji fakturą VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

X Sp. z o.o. jest stacją benzynową. Majątkiem spółki były nieruchomości (działka nr 1, nr 2, nr 3, nr 4), na których znajdują się zabudowania, wyposażenie i urządzenia stacji paliw. W dniu 26 października 2012r. nastąpiło zbycie całego przedsiębiorstwa w postaci X Sp. z o.o., tj. działki zabudowane stacją paliw, tj. Budynkiem handlowym - Stacji Paliw wraz z wyposażeniem i witryną chłodniczą, placem utwardzonym, zbiornikami paliwa podziemnymi wraz z instalacją, zbiornikami paliwa naziemnymi, wiatą metalową oraz urządzeniami dystrybucyjnymi. Z dotychczasowymi pracownikami spółki zostały rozwiązane umowy o pracę i jednocześnie podpisane nowe z nabywcą spółki. Sprzedaż spółki została udokumentowana m. in. aktem notarialnym Rep. A. Zgodnie z treścią aktu notarialnego przedmiotem umowy była sprzedaż przedsiębiorstwa, obejmująca: grunty, budynki i budowle, urządzenia techniczne i maszyny, wyposażenie, należności i zobowiązania. Według oceny Wnioskodawcy zbycie spółki pozwoli przyszłemu nabywcy kontynuować działalność w oparciu o nabyte składniki majątkowe. Zarówno Kupujący, jak i Sprzedawca są zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT w Polsce.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne