Interpretacja indywidualna z dnia 17.09.2013, sygn. ILPP4/443-320/13-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-320/13-2/BA
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji łańcuchowej.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 4 lipca 2013 r. (data wpływu 8 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie transakcji łańcuchowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji łańcuchowej.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka nabywa od polskich dostawców towary, które są bezpośrednio wysyłane do finalnych odbiorców Spółki na teren Niemiec, z fizycznym pominięciem Spółki w dostawie. Dostawy towarów mają charakter stały i są wykonywane dla większej ilości odbiorców w kraju przeznaczenia. Spółka pełni w transakcji rolę pośrednika sprzedaje towar do Niemiec i organizuje transport (zleca transport), przy czym towar jest transportowany bezpośrednio od dostawcy Spółki do finalnego odbiorcy. Spółka posiada niemiecki numer przyznany na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych (poprzedzony kodem DE). Dostawca Spółki wystawia na Spółkę fakturę VAT z 0% podatkiem VAT, pod warunkiem że towar opuści terytorium Polski i zostanie dostarczony na terytorium innego państwa członkowskiego oraz zostaną dostarczone zgodnie z polskimi przepisami dokumenty potwierdzające wywóz towarów z terytorium Polski. Wszelkie następujące dostawy towarów (dla finalnego odbiorcy) są już opodatkowane w Niemczech jako dostawy krajowe z niemieckim VAT. Spółka nie nabywa prawa do dysponowania towarem do czasu jego dostarczenia do finalnego odbiorcy, co występuje dopiero w momencie wystawienia faktury na odbiorcę niemieckiego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty