Interpretacja indywidualna z dnia 19.07.2013, sygn. ILPP1/443-364/13-2/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-364/13-2/HW
Czy opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym czynność świadczona przez Gminę na rzecz mieszkańców, tj. bieżąca obsługa POŚ polegająca na świadczeniu okresowego wywozu powstałych w zbiornikach osadów i wprowadzaniu do zbiorników niezbędnych substancji w celu unieszkodliwiania ścieków, stanowi dla celów VAT usługę opodatkowaną VAT, niekorzystającą ze zwolnienia od VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanej przez pełnomocnika radcę prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2013 r. (data wpływu 29 kwietnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na świadczeniu okresowego wywozu osadów powstałych w przydomowych oczyszczalniach ścieków i wprowadzaniu do zbiorników niezbędnych substancji w celu unieszkodliwienia ścieków jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług polegających na świadczeniu okresowego wywozu osadów powstałych w przydomowych oczyszczalniach ścieków i wprowadzaniu do zbiorników niezbędnych substancji w celu unieszkodliwienia ścieków.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.
Na terenie Gminy istnieją tzw. tereny nieskanalizowane, do których nie sięga klasyczna sieć kanalizacji sanitarnej. Są to w szczególności miejscowości takie jak: A i B, usytuowane w znacznej odległości od terenów mających dostęp do klasycznej kanalizacji sanitarnej, opartej o system połączonych rurociągów podziemnych. W takich przypadkach, z uwagi na bardzo wysokie koszty oraz trudności natury technicznej, organizacyjnej i prawnej, niezwykle utrudnione byłoby doprowadzanie klasycznej sieci kanalizacji sanitarnej do tych terenów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty