22.05.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.05.2013, sygn. ILPB1/415-211/13-4/AA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB1/415-211/13-4/AA

Czy właściwe jest ustalenie dochodu Wnioskodawczyni oraz zaliczek na podatek dochodowy za listopad i grudzień 2012 roku (jako spadkobiercy udziałów po zmarłym mężu), na podstawie przychodów i kosztów spółki bez uwzględnienia inwentury końcowej?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu 22 lutego 2013 r.), uzupełnionym w dniu 16 maja 2013 r. oraz w dniu 17 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji związanych ze śmiercią wspólnika spółki cywilnej i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie konsekwencji związanych ze śmiercią wspólnika spółki cywilnej i wejścia w miejsce zmarłego wspólnika jego spadkobierców oraz w zakresie rozliczenia rocznego w związku ze śmiercią współmałżonka.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Mąż Wnioskodawczyni od wielu lat był wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka była zawarta pomiędzy dwoma wspólnikami z równym udziałem w zyskach, którzy płacili podatek dochodowy na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów. 1 listopada 2012 roku mąż Wnioskodawczyni nagle zmarł. W umowie spółki cywilnej przewidziano możliwość wstąpienia własnego małżonka wspólnika w przypadku śmierci jednego z nich. Tak więc, z chwilą śmierci męża, Wnioskodawczyni weszła do spółki cywilnej jako spadkobierca, a raczej jako przedstawiciel spadkobierców, ponieważ oprócz Niej spadkobiercami są również niepełnoletnie dwie córki. Tym samym, Wnioskodawczyni i córki zostały współwłaścicielami udziałów spółki. Między małżonkami istniała wspólność majątkowa. Postępowanie spadkowe zostało rozpoczęte, ale do dnia dzisiejszego nie odbyła się żadna rozprawa przed sądem, nie ma więc aktu poświadczenia dziedziczenia oraz nie został dokonany dział spadku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne