Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2013, sygn. ITPP1/443-581/13/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-581/13/BK
Czy do sprzedaży lokali, wykorzystywanych do celów mieszkalnych, w budynku pensjonatowym opisanym we wniosku, Wnioskodawca ma prawo zastosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8% na podstawie przepisu art. 41 ust. 12-12c ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 20 września 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży lokali mieszkalnych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony wniosek, uzupełnionym w dniu 20 września 2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży lokali mieszkalnych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie robót budowlanych, związanych ze wznoszeniem budynków. Na podstawie prawomocnej decyzji Prezydenta Miasta podatnik wybudował budynek pensjonatowy z usługami towarzyszącymi i jednym lokalem mieszkalnym dla właściciela. Projekt budowlany obejmuje: pensjonat z lokalami na sprzedaż lub wynajem i usługami towarzyszącymi. Zgodnie z prawem budowlanym budynek zaliczono do kategorii XIV - budynek zakwaterowania turystycznego. Wnioskodawca nie wyodrębni z budynku odrębnych loklai na moment dokonywania sprzedaży. Ustanowienie odrębnych własności lokali następuje już po zawarciu aktu notarialnego sprzedaży lokalu. Lokale składają się z następujących pomieszczeń: jednego lub kilku pokoi, aneksu kuchennego lub kuchni, łazienki z WC. Lokale są wyposażone we wszelkie instalacje techniczne służące celom mieszkalnym. Powierzchnia użytkowa wyodrębnionych lokali wynosi od 20 do 66 m2. Lokale będą przedmiotem sprzedaży na cele mieszkalne do całorocznego zamieszkania. Zakupione lokale będą faktycznie wykorzystywane przez nabywców w celach mieszkalnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty