Interpretacja indywidualna z dnia 22.10.2012, sygn. IPPB4/415-633/12-2/SP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-633/12-2/SP
Czy odszkodowanie za zniszczenia na terenie gruntów leśnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, spowodowane pracami konserwacyjnymi, których celem było zabezpieczenie linii przesyłowych przed uszkodzeniem (a tym samym zapewnienie ciągłości dostawcy energii elektrycznej) jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2012 r. (data wpływu 01.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania za zniszczenia na terenie gruntów leśnych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.08.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania odszkodowania za zniszczenia na terenie gruntów leśnych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest właścicielem lasu o powierzchni około 1 ha wchodzącego w skład gospodarstwa rolnego położonego we wsi W.. Nad lasem przebiegają linie przesyłowe wysokiego napięcia, które wzniesione zostały kilkadziesiąt lat temu już nad rosnącym lasem. W czerwcu 2011 r. Z. Sp. z o.o., w toku prowadzonej działalności w zakresie dystrybucji energii elektrycznej do odbiorców przyłączonych do jego sieci zrealizowała inwestycję związaną z zabezpieczeniem linii przesyłowych przed kontaktem drzewami rosnącymi pod nią. Inwestycja ta polegała na wycięciu, tuż przy samej ziemi, wszystkich drzew i krzewów w pasie o szerokości 15 m i o długości około 100 m pod liniami przesyłowymi. Las w wyniku tej wycinki istotnie stracił na wartości nie tylko materialnej, ale również wizualnej ponieważ pracownicy Z. przeprowadzili wycinkę drzew w sposób chaotyczny powalając drzewa w różnych kierunkach i pozostawiając je w takim stanie. Nic nie zostało uprzątnięte, a wycięty pas bardziej przypominał przejście huraganu niż zorganizowaną przecinkę.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty