Interpretacja indywidualna z dnia 7 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.592.2024.3.KR
Opodatkowanie odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej:
-zastosowania zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do zasądzonego przez sąd odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu – jest prawidłowe,
-zastosowania zwolnienia wskazanego w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w odniesieniu do zasądzonego przez sąd odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania odszkodowania z tytułu naruszenia zasad równego traktowania w zatrudnieniu. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 września 2024 r. (wpływ 27 września 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wyrokiem z dnia 16 lipca 2024 r. Sąd Rejonowy w (…) zasądził od pracodawcy, dla którego Wnioskodawca jest płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych dla zatrudnionych u pracodawcy pracowników, na rzecz pracownika kwotę (…) zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od dnia 14 grudnia 2023 r. do dnia zapłaty tytułem odszkodowania. Postępowanie sądowe było prowadzone na skutek pozwu pracownika, który domagał się ww. kwoty, tj. (…) zł tytułem odszkodowania za naruszenie przez pracodawcę zasady równego traktowania w zatrudnieniu. Podstawą prawną żądania wskazaną w pozwie był art. 11(2), art. 18 (3a) § 1 oraz 18 (3d) ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy. Pracownik w toku procesu wskazywał, że połowa dochodzonej kwoty odpowiada równowartości dodatku specjalnego do wynagrodzenia (premii), której pracownikowi nie przyznano, a w pozostałych 50% ma na celu rekompensatę doznanej krzywdy wynikającej z nierównego traktowania oraz ma pełnić funkcję sankcyjną i prewencyjną wobec pracodawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty