08.05.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2012, sygn. IPPB4/415-262/12-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-262/12-2/MP

Czy w przypadku Wnioskodawcy istnieje ograniczony, czy nieograniczony obowiązek podatkowy zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 20.02.2012 r. (data wpływu do tutejszego organu 26.03.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26.03.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia obowiązku podatkowego w Polsce.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.

Jedynym miejscem zamieszkania Wnioskodawcy na dzień składania podania jest Wielka Brytania, w której Wnioskodawca posiada status rezydenta - potwierdzony przez odpowiednik Urzędu Skarbowego w Wielkiej Brytanii, tj. HM REVENUE CUSTOMS, który stwierdza Jego ww. adres i obowiązek podatkowy w tym kraju.

Na terytorium Polski Wnioskodawca uzyskuje dochody z tytułu otrzymywanej comiesięcznie emerytury oraz najmu mieszkania, którego jest właścicielem i które traktuje jako inwestycję. W Wielkiej Brytanii przebywa od lutego 2007 roku i od tego czasu nie spędził na terytorium Polski więcej niż kilkanaście dni w roku. Od 2007 roku wraz z partnerką prowadzi gospodarstwo domowe w Londynie i wszystkie interesy życiowe związane są z Jego pobytem w Wielkiej Brytanii. Kontakty z rodziną pozostającą w Polsce są sporadyczne na terytorium Polski, natomiast bardzo często mają miejsce na terytorium Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca jest rozwodnikiem, a jedyne Jego dziecko jest pełnoletnie. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż posiadane konto bankowe w Polsce jest niezbędne do przyjmowania wpływów z tytułu wypłacanej Jemu emerytury, najmu mieszkania oraz do wywiązywania się z obowiązku alimentacyjnego. W 2007 roku przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii Wnioskodawca złożył załącznik aktualizacyjny NIP-3, w którym zmienił miejsce zamieszkania na adres w Wielkiej Brytanii. Jednakże późniejszy brak jednoznacznego stanowiska urzędu skarbowego, co do konieczności składania przez Wnioskodawcę zeznania podatkowego, skutkował ponownym wpisaniem adresu zamieszkania w G. pomimo faktycznego zamieszkiwania w Londynie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne