Interpretacja indywidualna z dnia 10.02.2012, sygn. IPPP1/443-1654/11-2/ISZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1654/11-2/ISZ
stawka podatku od opłat eksploatacyjnych za użytkowanie miejsc postojowych w garażu podziemnym budynku mieszkalnego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni przedstawione we wniosku z dnia 21.11.2011 r. (data wpływu 23.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od opłat eksploatacyjnych za użytkowanie miejsc postojowych w garażu podziemnym budynku mieszkalnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od opłat eksploatacyjnych za użytkowanie miejsc postojowych w garażu podziemnym budynku mieszkalnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółdzielnia Mieszkaniowa przez cały okres swego istnienia prowadzi działalność inwestycyjną. W swych zasobach posiada budynki mieszkalne, garaże wolnostojące, budynki mieszkalne z garażami usytuowanymi na dolnej kondygnacji budynku, budynki mieszkalne z halami garażowymi z miejscami postojowymi. W przeważającej części, dostawa zarówno lokali mieszkalnych, garaży czy miejsc postojowych w wielostanowiskowych halach garażowych miała miejsce przed wejściem w życie Ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, a więc zgodnie z wówczas obowiązującymi przepisami nie podlegała podatkowi VAT. Członkowie Spółdzielni otrzymywali spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz garażu lub miejsca postojowego znajdującego się w hali garażowej. Od wejścia w życie Ustawy z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych, Spółdzielnia aktem notarialnym ustanowiła prawo własności do lokali mieszkalnych, garaży oraz miejsc postojowych w garażu wielostanowiskowym. Art. 42 Ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zobowiązuje spółdzielnie do określenia przedmiotu odrębnej własności lokalu w danej nieruchomości na podstawie uchwały Zarządu. W uchwałach tych garaże traktowane są jako odrębny lokal, jeśli umowa na budowę tego garażu była zawarta odrębnie, jeśli natomiast umowa obejmowała dostawę lokalu mieszkalnego wraz z garażem (bez rozgraniczania wysokości wymaganych wkładów budowlanych na lokal mieszkalny i garaż) to garaż traktowany jest jako miejsce przynależne. W przypadku miejsc postojowych w garażach wielostanowiskowych określany jest udział danego miejsca postojowego w części wspólnej nieruchomości, jaką stanowi hala garażowa. Przepisy o spółdzielniach mieszkaniowych stanowią o opłatach eksploatacyjnych pobieranych przez Spółdzielnię. Od maja 2004 roku Spółdzielnia obciąża właścicieli garaży, właścicieli miejsc postojowych czyli posiadających udział w hali garażowej, członków posiadających spółdzielcze własnościowe prawo do garażu oraz miejsca postojowego, opłatami eksploatacyjnymi opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, a od stycznia 2011 roku 23%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty