Interpretacja indywidualna z dnia 13.09.2012, sygn. IBPP3/443-603/12/EJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-603/12/EJ
ustalenie wskaźnika proporcji przez Wyższą Uczelnię oraz prawo do odliczenia w trybie art. 86 ust. 13 nieodliczonego wcześniej podatku naliczonego
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 czerwca 2012r. (data wpływu 15 czerwca 2012r.) uzupełnionym pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 30 lipca 2012r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- nieprawidłowe w zakresie zastosowania wskaźnika proporcji wyliczonego na podstawie obrotów Domu Studenckiego
- prawidłowe w zakresie dokonania odliczenia poprzez ujęcie faktur w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.
UZASADNIENIE
W dniu 15 czerwca 2012r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania wskaźnika proporcji wyliczonego na podstawie obrotów Domu Studenckiego oraz dokonania odliczenia poprzez ujęcie faktur w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego. Ww. wniosek został uzupełniony pismem, które wpłynęło do tut. organu w dniu 30 lipca 2012r.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca z mocy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, prowadzi działalność dydaktyczną. Działalność dydaktyczna Uczelni jako jednostki sektora finansów publicznych jest zwolniona zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, podobnie zakwaterowanie studentów w prowadzonym przez Uczelnię domu studenckim jest zwolnione z podatku VAT stosownie do art. 43 pkt 30 ustawy. Jedynie krótkoterminowe zakwaterowanie w domu studenckim oraz wynajem pomieszczeń na cele użytkowe w posiadanych zasobach lokalowych jest działalnością opodatkowaną podatkiem VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty