26.06.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.06.2012, sygn. IBPBI/2/423-321/12/SD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/2/423-321/12/SD

- uznanie za przychód podlegający opodatkowaniu wartości nominalnej obejmowanych w zamian za aport udziałów/akcji, - możliwość zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 14 ust. 1-3 w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 22 marca 2012 r. (data wpływu do tut. BKIP 26 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie:

  • uznania za przychód podlegający opodatkowaniu wartości nominalnej obejmowanych w zamian za aport udziałów/akcji - jest prawidłowe,
  • możliwości zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 14 ust. 1-3 w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest nieprawidłowe.

(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i Nr 2)

UZASADNIENIE

W dniu 26 marca 2012 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie

  • uznania za przychód podlegający opodatkowaniu wartości nominalnej obejmowanych w zamian za aport udziałów/akcji,
  • możliwości zastosowania w przedstawionym zdarzeniu przyszłym art. 14 ust. 1-3 w związku z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca, polski rezydent podatkowy, jest spółką kapitałową prawa polskiego - spółką akcyjną (dalej Spółka akcyjna). Ponadto, Wnioskodawca jest właścicielem wartości niematerialnych i prawnych w postaci znaków towarowych (dalej Znaki towarowe). Znaki towarowe zostały nabyte w przeszłości i wprowadzone do ksiąg rachunkowych Spółki polskiej i amortyzowane zgodnie z odpowiednimi przepisami ustawy o pdop. Za wartość początkową Znaków towarowych od których były dokonywane odpisy amortyzacyjne uznano wartość nabycia (cena nabycia) tych Znaków towarowych. W ciągu kilku lat, że względu na poprawę pozycji Spółki akcyjnej na rynku, wartość Znaków towarowych znacznie wzrosła. Obecnie ich wartość widniejąca w księgach Spółki akcyjnej jest dużo niższa od faktycznej wartości rynkowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne