Interpretacja indywidualna z dnia 29.02.2012, sygn. IBPBI/1/415-1249/11/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-1249/11/ZK
Czy w związku z tym, że zmieniło się przeznaczenie środka trwałego z obiektu mieszkalnego na niemieszkalny, a obiekt był wcześniej użytkowany przez 8 lat, można zastosować indywidualną stawkę amortyzacji i przedmiotowy budynek amortyzować przez 32 lata?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2011r. (data wpływu do tut. Biura 05 grudnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej do amortyzacji wskazanego we wniosku środka trwałego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 grudnia 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej do amortyzacji wskazanego we wniosku środka trwałego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawczyni jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Prowadzi działalność w zakresie handlu materiałami hydraulicznymi, jak i usług ogólnobudowlanych. W dniu 15 lipca 2010r. zakupiła wraz z mężem nieruchomość o charakterze mieszkalnym, z zamiarem przekazania całości na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawczyni nie korzystała z odliczenia podatku od towarów i usług przy zakupie nieruchomości. Nieruchomość została oddana do użytkowania przez poprzedniego właściciela w dniu 27 czerwca 2003r. Część istniejącego budynku mieszkalnego Wnioskodawczyni postanowiła przekształcić na lokal użytkowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą (piwnice i parter - więcej niż 50% powierzchni użytkowej ogółem), natomiast pozostałą część stanowić będzie lokal mieszkalny, który będzie wykorzystywać w prowadzonej działalności gospodarczej - będą się w nim znajdować się pomieszczenia socjalne dla pracowników. Nieruchomość, która będzie stanowić środek trwały wymagała przeprowadzenia robót budowlanych, polegających na przebudowie i budowie schodów zewnętrznych oraz wymianie instalacji wodociągowej, jak również przeprowadzeniu prac remontowych polegających na malowaniu, szpachlowaniu ścian, wymianie stolarki okiennej i drzwiowej, wymianie instalacji elektrycznej, budowie ogrodzenia i parkingu wykonanego z kostki brukowej. Koszty związane z wymienionymi pracami zwiększają wartość środka trwałego do momentu oddania do użytkowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty