Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2012, sygn. IPTPP4/443-70/12-2/ALN, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, sygn. IPTPP4/443-70/12-2/ALN
Czy w związku z zaistniałym stanem faktycznym Wnioskodawcy przysługiwało prawo do pełnego odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez finansującego na okoliczności skrócenia okresu umowy leasingu operacyjnego w świetle uregulowań zawartych w art. 6 ust. 2 pkt. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, iż stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2012r. (data wpływu 25 stycznia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy w sytuacji zawarcia aneksu do umowy leasingowej, skracającej okres trwania umowy Wnioskodawcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT z faktur wystawionych przez finansującego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy w sytuacji zawarcia aneksu do umowy leasingowej, skracającej okres trwania umowy Wnioskodawcy przysługuje prawo do pełnego odliczenia VAT z faktur wystawionych prze finansującego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca od X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Na potrzeby prowadzonej działalności 22.04.2009 r. Wnioskodawca podpisał umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest samochód Skoda. Zgodnie z posiadanym wyciągiem ze świadectwa homologacji jest to samochód ciężarowy o dopuszczalnej ładowności 575 kg. Do 31.12.2010 r. Zainteresowany korzystał z pełnego odliczenia podatku naliczonego od rat i innych opłat leasingowych udokumentowanych fakturami VAT. 18.01. 2011 r. Wnioskodawca zarejestrował ww. umowę we właściwym Urzędzie Skarbowym, w celu kontynuowania prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingu. W listopadzie 20011 r. Wnioskodawca wystąpił do finansującego z prośbą o skrócenie okresu umowy leasingu (na dzień złożenia wniosku rozwiązanie takie było dopuszczalne prawem, ponieważ upłynął 40% normatywny okres amortyzacji, który jest warunkiem koniecznym minimalnego okresu trwania umowy leasingu operacyjnego dla przedmiotów umowy innych niż nieruchomości). 15.11.2011 r. finansujący wystosował oświadczenia potwierdzające dokonanie zmiany do umowy leasingu operacyjnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty