17.08.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.08.2012, sygn. ITPP1/443-596/12/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-596/12/BJ

Czy usługi wykonywane przez Bank na podstawie umów ubezpieczenia na cudzy rachunek są zwolnione z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 8 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług ubezpieczeniowych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 maja 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych usług ubezpieczeniowych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Bank w celu poszerzenia swojej oferty zawarł z zakładami ubezpieczeń umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek (umowy ubezpieczenia grupowego na rachunek swoich klientów), a także planuje zawieranie podobnych umów w przyszłości. Zgodnie z umowami ubezpieczenia, ubezpieczającym jest Bank, ubezpieczycielem zakład ubezpieczeń, natomiast ubezpieczonymi klienci Banku. Ubezpieczonymi klientami mogą być np.: klienci, którzy zawarli z Bankiem umowę pożyczki lub kredytu, w tym umowę pożyczki lub kredytu hipotecznego, posiadacze lub użytkownicy kart kredytowych lub debetowych wydanych przez Bank, posiadacze lokat oferowanych przez Bank. Przedmiotem umów ubezpieczenia na cudzy rachunek jest m.in. życie ubezpieczonych, następstwa nieszczęśliwych wypadków, ryzyko utraty pracy oraz nieruchomości. W związku z zawartymi umowami ubezpieczenia na cudzy rachunek Bank może być zobowiązany do wykonywania określonych czynności, przykładowo m.in. uzyskiwania od ubezpieczonych deklaracji o zgodzie na objęcie ich ochroną ubezpieczeniową, wręczania ubezpieczonym ogólnych warunków ubezpieczenia, prowadzenie rejestrów ubezpieczonych, przesyłanie ich ubezpieczycielowi, przyjmowania rezygnacji ubezpieczonego klienta z ochrony ubezpieczeniowej, sporządzania i przesyłania raportów stanowiących podstawę do obliczenia składki ubezpieczeniowej. W przypadku niektórych z umów ubezpieczenia na cudzy rachunek, Bank przekazuje (będzie przekazywał) ubezpieczycielowi informację o zajściu zdarzenia ubezpieczeniowego oraz będzie udostępniał materiały informacyjne dotyczące oferty ubezpieczeń na cudzy rachunek, ponieważ zgodnie z niektórymi umowami ubezpieczenia na cudzy rachunek, Bank uzyskuje od ubezpieczonych deklaracje o zgodzie na objęcie ubezpieczonych ochroną ubezpieczeniową. Bank może być zobowiązany do przechowywania uzyskanych deklaracji oraz udostępniania ich na żądanie ubezpieczyciela. Ubezpieczeni są klientami Banku, dlatego też Bank posiada ich dane osobowe. Bank posiada także dane wpływające na wysokość składki ubezpieczeniowej np. wysokość udzielonego kredytu lub wysokość bieżącego zadłużenia klienta. Zgodnie z niektórymi umowami Bank, prowadzi rejestry zawierające dane osobowe ubezpieczonych klientów Banku oraz przesyła je ubezpieczycielowi wraz z innymi danymi, stanowiącymi podstawę do obliczenia wysokości składki ubezpieczeniowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne