16.09.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.09.2011, sygn. IPPP1/443-1006/11-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1/443-1006/11-2/MP

Rekompensata otrzymywana od Organizatorów w związku ze świadczeniem na rzecz pasażerów usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji Spółka nie będzie zobowiązana do wystawienia faktury VAT na rzecz Organizatorów, kwota rekompensaty może zostać udokumentowana notą księgową.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2011 r. (data wpływu 24.06.2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rekompensaty otrzymanej w związku ze świadczeniem usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.06.2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania rekompensaty otrzymanej w związku ze świadczeniem usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z o.o. (dalej jako Podatnik lub Spółka) jest osobą prawną wpisaną do rejestru przedsiębiorców, prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie transportu kolejowego. Podstawowym przedmiotem działalności Podatnika jako przewoźnika kolejowego jest świadczenie pasażerskich przewozów regionalnych o charakterze użyteczności publicznej. Spółka zamierza zawrzeć z kontrahentem (samorządy województw działające w porozumieniu, reprezentowane przez właściwe władze samorządowe, dalej jako Organizatorzy) Umowę o świadczenie usług publicznych w zakresie międzywojewódzkich kolejowych przewozów pasażerskich (dalej jako Umowa).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne