Interpretacja indywidualna z dnia 11.07.2011, sygn. IPPB5/423-376/11-2/AS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB5/423-376/11-2/AS
Czy Koszty Akwizycji, tj. wynagrodzeń podmiotów biorących udział w zawieraniu, kontynuowaniu i obsłudze umów ubezpieczeniowych, jako koszty pośrednio związane z przychodami Spółki powinny być rozpoznawane jako koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 4e updop tj. w momencie ujęcia ich w księgach rachunkowych jako koszt wpływający na wynik finansowy, na podstawie faktury lub innego dokumentu, przykładowo umowy z podmiotem biorącym udział w zawieraniu umów ubezpieczeniowych oraz innego dokumentu wewnętrznego zawierającego dane niezbędne dla faktury określone w przepisach dotyczących podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ubezpieczyciela, przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2011 r. (data wpływu 20.04.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu Kosztów Akwizycji oraz prawidłowości ich dokumentowania dla celów podatkowych - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.04.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozpoznania kosztów uzyskania przychodów z tytułu Kosztów Akwizycji oraz prawidłowości ich dokumentowania dla celów podatkowych.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące stany faktyczne i zdarzenia przyszłe:
Wnioskodawca - Towarzystwo UbezpieczeńSpółka S.A. (dalej: Spółka) prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie ubezpieczeń na życie przeznaczonych dla klientów indywidualnych na podstawie ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej. Zawierane przez Spółkę umowy ubezpieczenia dotyczą m.in. ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych, a więc ubezpieczenia połączonego z funduszem kapitałowym. Spółka zawiera z klientami zarówno umowy terminowe, tj. określone co do czasu ich trwania, jak również umowy bezterminowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty