Interpretacja indywidualna z dnia 16 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-1.4010.667.2024.1.AND
W stosunku do wypłat: i) należności odsetkowych, które Fundusz reprezentowany przez Spółkę Zarządzającą otrzymywał, otrzymuje na datę złożenia wniosku i będzie otrzymywał również w przyszłości od Spółki; ii) należności z innych tytułów wymienionych w przepisach art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 ustawy o CIT (jeżeli w przyszłości Spółka, oprócz wypłat z tytułu należności odsetkowych, o których mowa powyżej, będzie dokonywała wypłat na rzecz Funduszu reprezentowanego przez Spółkę Zarządzającą należności z innych tytułów wymienionych w przepisach art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 ustawy o CIT) zastosowanie znajdzie zwolnienie z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT w związku z art. 26 ust. 1g ustawy o CIT i w związku z tym Spółka nie będzie obowiązana do poboru podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 lub art. 22 ust. 1 ustawy o CIT z tytułu wypłat tych należności na podstawie art. 26 ust. 1 ustawy o CIT.
Istota problemu
Głównym problemem prawnym w przedmiotowej sprawie było ustalenie, czy wypłaty należności odsetkowych oraz innych wyszczególnionych dochodów z CIT na rzecz niemieckiego funduszu inwestycyjnego mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 58 ustawy o CIT. Problem dotyczył spełnienia określonych warunków prawnych przez niemiecki fundusz, aby uprawnienie do zwolnienia mogło być skutecznie zastosowane przez polskiego płatnika.
Rozstrzygnięcie
Organ podatkowy stwierdził, że niemiecki fundusz nie spełnia wszystkich wymaganych warunków, które uprawniałyby do zastosowania zwolnienia z CIT, o jakim mowa w art. 17 ust. 1 pkt 58 w związku z art. 26 ust. 1g ustawy o CIT. Organ uznał, że działalność funduszu nie ogranicza się jedynie do zbiorowego lokowania środków finansowych w papiery wartościowe i instrumenty rynku pieniężnego. Mimo, że fundusz inwestuje również w nieruchomości, to zakres jego działalności wykracza poza ramy przewidziane ustawą, co uniemożliwia zastosowanie preferencyjnego traktowania podatkowego, prowadząc do konieczności poboru podatku od wypłacanych należności.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
