24.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.08.2011, sygn. ILPB3/423-742/08/11-S/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-742/08/11-S/MM

1. W jakiej kwocie koszt będący stratą na sprzedaży wierzytelności własnej Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
2. Czy strata na sprzedaży wierzytelności własnej stanowiąca różnicę pomiędzy ceną nominalną wierzytelności (cena sprzedaży brutto), a cena zbycia wierzytelności jest kosztem uzyskania przychodów?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów uwzględniając wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 21 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 595/09 stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 29 października 2008 r. (data wpływu 07 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 listopada 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka sprzedaje towary jako podatnik podatku VAT, a tym samym uzyskuje przychód należny odpowiadający cenie brutto sprzedaży jest to kwota należna, o której mowa w art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Następnie tę wierzytelność własną (należność) odpowiadającą cenie sprzedaży sprzedaje faktorowi za cenę 95% wartości nominalnej przychodu należnego (ceny brutto). W tej sytuacji Spółka ponosi stratę na wierzytelności własnej, która uprzednio była zarachowana na przychody należne z działalności gospodarczej równą cenie brutto sprzedaży z faktury sprzedaży pomniejszonej o 95% ceny brutto. Jest bezsporne, że z tytułu sprzedaży należności, która w chwili wymagalności staje się wierzytelnością (Wnioskodawca sprzedaje wierzytelność przyszłą) Spółka nie uzyskuje przychodu, jedynie zapłatę należnej kwoty, która została zaliczona do przychodu w chwili sprzedaży towarów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne