Interpretacja indywidualna z dnia 21.06.2011, sygn. ILPP4/443-259/11-2/PG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-259/11-2/PG
Zastosowanie zwolnienia od podatku VAT do usług świadczonych przez Wnioskodawcę.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2011 r. (data wpływu 24 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w roku 2005 podpisał z nierezydentem umowę agencyjną dotyczącą obsługi szkód umów ubezpieczenia. Zainteresowany wykonuje działalność pośrednictwa ubezpieczeniowego, zgodnie z art. 2 Ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Prezes Spółki (na chwilę obecną jedyny członek zarządu) posiada uprawnienia agenta ubezpieczeniowego. Stroną umowy (ubezpieczycielem) jest zakład ubezpieczeń zarejestrowany w Republice Irlandii. Ubezpieczyciel posiada zezwolenie na prowadzenie działalności Ubezpieczeniowej w Polsce. Ubezpieczyciel podlega nadzorowi irlandzkiego Urzędu Regulacji Finansowych.
Zakres zawartej umowy dotyczy obsługi roszczeń zgłaszanych w związku z zaistniałymi ryzykami ubezpieczeniowymi, dotyczącymi realizacji Umowy Ubezpieczenia Grupowego dla kredytobiorców indywidualnych klienta Ubezpieczyciela (oraz jednocześnie głównego udziałowca Wnioskodawcy). Ochrona ubezpieczeniowa dotyczy następujących ryzyk: śmierci, całkowitej niezdolności do pracy, czasowej niezdolności do pracy, utraty pracy i groźnej choroby. Usługi świadczone przez Zainteresowanego na rzecz Ubezpieczyciela stanowią działalność agencyjną zdefiniowaną w art. 4 ust. 1 Ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Zgodnie z zawartą, umową pośrednik (tj. Wnioskodawca) reprezentuje interesy Ubezpieczyciela w związku z realizacją procedur dotyczących ustalenia podstawy i źródła oraz zasadności zgłaszanych roszczeń, jak również ustalania należnych kwot świadczeń ubezpieczeniowych z tytułu zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego. Zainteresowany odpowiedzialny jest w szczególności za: przetwarzanie danych w systemie elektronicznym w zakresie niezbędnym do należytego wykonania Umów Ubezpieczenia Grupowego w związku z obsługą roszczeń zgłaszanych na podstawie zawartych Umów Ubezpieczenia, przygotowanie dla Ubezpieczyciela rekomendacji dotyczących zgłaszanych roszczeń, prowadzenie rozliczeń związanych z uznanymi przez Ubezpieczyciela roszczeniami wynikającymi z odpowiedniej Umowy Ubezpieczenia Grupowego, zgodną z procedurą Ubezpieczyciela obsługą szkód, przekazywanie informacji do Ubezpieczyciela w celu umożliwienia mu podjęcia decyzji dotyczących roszczeń, pośredniczenie w przekazywaniu klientom (Ubezpieczyciela) informacji pochodzących od Ubezpieczycieli, świadczenie innych usług pośrednictwa ubezpieczeniowego dotyczących Umów Ubezpieczenia Grupowego w zakresie powierzonym przez Ubezpieczycieli. W każdym przypadku obsługiwanego roszczenia, ostateczna ocena roszczenia, jak też decyzja w sprawie wypłaty świadczenia ubezpieczeniowego należy do Ubezpieczyciela. Zgodnie z Ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym, Ubezpieczyciel udzielił Zainteresowanemu pełnomocnictwo wymagane do wykonania czynności agencyjnych w odniesieniu do Umowy Ubezpieczenia Grupowego w zakresie przewidzianym Ustawą o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Wnioskodawca nie bierze udziału w samym procesie zawierania umów z klientami. Nie ma także wpływu na ilość zawieranych umów. Kredytobiorcy są jednak w każdym przypadku poinformowani, że samą obsługą roszczenia ubezpieczeniowego zajmuje się Zainteresowany.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty