18.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.08.2011, sygn. ITPP1/443-719/11/AT, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-719/11/AT

Czy usługi świadczone przez Spółkę na rzecz zakładu ubezpieczeń korzystają ze zwolnienia od VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2011 r. (data wpływu 24 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania usług świadczonych na rzecz zakładu ubezpieczeń jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania usług świadczonych na rzecz zakładu ubezpieczeń.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka świadczy usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego i jest wpisana do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

Spółka zawarła z zakładem ubezpieczeń umowę pośrednictwa ubezpieczeniowego. W ramach tej umowy, w zakresie sprzedaży ubezpieczenia przedłużonych gwarancji (PG) i nieszczęśliwych wypadków (NW), Spółka zobowiązana jest do wykonywania czynności faktycznych lub prawnych, związanych z pozyskiwaniem klientów, wykonywaniem czynności przygotowawczych zmierzających do zawarcia umów ubezpieczenia, zawierania i wykonywania umów ubezpieczenia oraz do nadzorowania czynności agencyjnych w ramach sieci agentów prowadzących sprzedaż ubezpieczenia PG i NW. Ze względu na specyfikę oferowanych produktów ubezpieczeniowych (ubezpieczenia PG i NW, z uwagi na ich akcesoryjny charakter, są sprzedawane razem z towarem, którego dotyczą), Spółka nie kieruje ofert bezpośrednio do klientów finalnych (to jest nabywców ubezpieczanych towarów), lecz do podmiotów zajmujących się sprzedażą towarów takim klientom, w celu przedłożenia im oferty w przedmiocie możliwości zawierania przez nabywców towarów umów ubezpieczenia zakupionych towarów. Najczęściej dystrybutorzy działają w formie sieci handlowych, w związku z czym umowy ubezpieczenia z klientami (nabywcami towarów) są zawierane (podpisywane) w poszczególnych punktach handlowych (sklepach). W ramach realizacji umowy, Spółka podejmuje szereg czynności, które mają doprowadzić do zawierania pomiędzy zakładem ubezpieczeń a klientami (czyli nabywcami różnego rodzaju towarów) umów ubezpieczenia przedłużonych gwarancji i nieszczęśliwych wypadków nabywanych towarów. Na czynności te składają się przede wszystkim następujące działania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne