18.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2011, sygn. ITPP1/443-273/11/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-273/11/KM

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować do sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości, w tym z prawem do wyłącznego użytkowania miejsca postojowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu dnia 22 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT przy sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z miejscem postojowym i komórką lokatorską.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca aktualnie jest w trakcie realizacji inwestycji budowlanej budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Zgodnie z projektem budowlanym na nieruchomości (w podziemiu) będzie się znajdowała wspólna hala garażowa, w której znajdować się będą niewydzielone trwałymi ścianami miejsca garażowe. Miejsca garażowe znajdować się będą również poza budynkiem mieszkalnym na tej samej nieruchomości. Hala garażowa nie ma statusu odrębnego lokalu użytkowego. Służyć ma wszystkim mieszkańcom budynku mieszkalnego jako ciąg komunikacyjny do pomieszczeń technicznych i komórek lokatorskich. Wnioskodawca zamierza ustanowić odrębną własność lokali mieszkalnych i sprzedawać tak wyodrębnione lokale wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości wraz z prawem do wyłącznego użytkowania określonych części wspólnych w postaci komórek lokatorskich oraz miejsc parkingowych w hali garażowej lub miejsc parkingowych na zewnątrz budynku. Zamierza dokonać sprzedaży w/w praw jedną czynnością prawną, gdyż wyłączne prawo użytkowania miejsca parkingowego jest ściśle związane ze sprzedażą lokalu mieszkalnego. Każdy z przyszłych nabywców lokali mieszkalnych będzie miał prawo nabycia udziału w częściach wspólnych nieruchomości, w tym wyłącznego użytkowania miejsca parkingowego. Wnioskodawca nie przewiduje sprzedaży miejsc parkingowych, jako odrębnej od sprzedaży lokalu mieszkalnego czynności (nie ma nawet takiej możliwości). Miejsca parkingowe nie zostaną bowiem wydzielone jako samodzielne lokale. Wnioskodawca zamierza sprzedawać samodzielne lokale mieszkalne wraz z udziałem w częściach wspólnych nieruchomości za cenę, stanowiącą sumę opłaty za 1 m2 lokalu mieszkalnego, ilości metrów kwadratowych lokalu mieszkalnego oraz opłaty za części wspólne nieruchomości, w tym prawo wyłącznego użytkowania miejsc parkingowych w gali garażowej, jak i na zewnątrz budynku, a także komórek lokatorskich. Wszystkie samodzielne lokale mieszkalne spełniać będą wymogi społecznego programu mieszkaniowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne