27.01.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 27.01.2011, sygn. ITPB2/415-987/10/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/415-987/10/MK

Czy wolne od podatku dochodowego jest odszkodowanie uzyskane przez Wnioskodawcę na podstawie wyroku sądowego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21 października 2010 r. (data wpływu 25 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 stycznia 2011 r. (data wpływu 20 stycznia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania kwot zasądzonych wyrokiem Sądu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania kwot zasadzonych wyrokiem Sądu. Wniosek uzupełniono w dniu 20 stycznia 2011 r.

W przedmiotowym wniosku i w piśmie uzupełniającym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Sąd Okręgowy w wydanym przez siebie wyroku zasądził od byłego pracodawcy na Pana korzyść odszkodowanie z tytułu zwolnienia z pracy w okresie ochronnym wynikającym z Umowy Społecznej będącej częścią Zakładowego Układu Zbiorowego Pracy. Apelację pozwanego odrzucił Sąd Apelacyjny i wyrok uprawomocnił się w końcu października 2010 r.

Jak uściślił Pan w piśmie uzupełniającym zasądzone odszkodowanie składa się z kilku części, t.j. należności głównej, odsetek ustawowych i zwrotu kosztów procesu.

Należność główna została zasądzona w oparciu o art. 16 ust. 1 Umowy Społecznej, która jest częścią obowiązującego Zakładowego Zbiorowego Układu Pracy (ZUZP), który jest jak Pan wskazał przepisem wykonawczym wydanym na podstawie Kodeksu Pracy i został zarejestrowany w wymaganym przepisami trybie w Państwowej Inspekcji Pracy. Powołany art. 16 Umowy Społecznej stanowi, iż w przypadku naruszenia Gwarancji Zatrudnienia, o których mowa w art. 13 Pracodawca zobowiązany będzie do wypłacenia pracownikowi odszkodowania w wysokości stanowiącej iloczyn miesięcy kalendarzowych pozostałych do końca Okresu Gwarancyjnego, liczonych od dnia rozwiązania umowy o pracę oraz wynagrodzenia miesięcznego Pracownika ustalonego na dzień rozwiązania stosunku pracy według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu jak za urlop wypoczynkowy, przy czym odszkodowanie to nie może być niższe niż sześciokrotność średniego miesięcznego wynagrodzenia u Pracodawcy, liczonego jak powyżej. Zgodnie zaś z art. 16 ust. 4 powołanej Umowy wypłata odszkodowania następuje w formie pieniężnej nie później niż w terminie 30 dni od daty ustania stosunku pracy lub, na wniosek zainteresowanego Pracownika, w dwóch ratach, w dwu kolejnych okresach podatkowych, w wysokości i terminach przez niego ustalonych, przy czym przekroczenie ustalonych terminów powoduje naliczanie odsetek ustawowych. Wniesienie przez Pracownika odwołania do sądu pracy od wypowiedzenia umowy o pracę wstrzymuje bieg terminu wypłaty odszkodowania do czasu prawomocnego zakończenia sprawy sądowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne